reklama

Akademická půda brojí proti škrtům v rozpočtu na vědu a výzkum

Na základě přílohy vládního usnesení Ministerstva školství by se měly snížit výdaje na vědu a výzkum o 400 milionů korun. U Technologické agentury ČRo by šlo konkrétně o 216 milionů, u Grantové agentury ČR o 150 milionů a u Akademie věd o 100 milionů korun. Proti snižování rozpočtu se v otevřeném dopise již vyjádřili Akademie věd nebo rektoři českých vysokých škol. Na portálu Youradio News o této problematice hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Mohlo by vás zajímat

Minulý týden český premiér v demisi Andrej Babiš hovořil s předsedou České konference rektorů Tomášem Zimou, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karlem Havlíčkem. Jádro debaty představovaly státní výdaje na výzkum, vývoj a inovace.

„Premiér Andrej Babiš potvrdil, že podpora výzkumu, vývoje a vzdělávání je vládní prioritou. Všichni účastnicí zdůraznili platnost posledního usnesení Rady pro výzkum, vývoj a inovace, které potvrzuje střednědobý rozpočet na výzkum, vývoj a inovace. Ten podle návrhu Rady naroste již v roce 2020 na rekordních 37,5 mld. Kč ročně. Ještě v roce 2015 přitom roční výdaje na výzkum činily 26,9 miliard korun,“ sdělil Aleš Vlk.

Napadeno bylo tak především krácení bez projednání v Parlamentu nebo na Radě pro výzkum, vývoj a inovace. Více informací naleznete ZDE.

Podepsání výjimečné dohody

V minulém týdnu došlo k podepsání výjimečné dohody mezi Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR a firmou BTCZ Ventures. Ta podpoří základní výzkum skupiny Zuzany Kečkéšové, který je zaměřený na nová léčiva proti rakovině v letech 2018 až 2022 až do celkové výše 1,75 milionu eur (zhruba 44 milionů korun).

„Zuzana Kečkéšová do loňského roku působila na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v USA. Na podzim 2017 Zuzana Kečkéšová založila novou výzkumnou skupinu v rámci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), kde ve svém dosavadním výzkumu pokračuje,“ řekl Aleš Vlk.

Více informací se dočtete ZDE.

 

 

Zdroj: Youradio News

Akademická půda brojí proti škrtům v rozpočtu na vědu a výzkum Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz